Program Wyborczy Nowego Ratusza

My, społecznicy, wolontariusze i radni dzielnicowi zebraliśmy się po to aby realizować nasze marzenia o mieście Gliwice. Jesteśmy od lat zaangażowani w działalność na rzecz naszych dzielnic. Dbamy o zwykłe sprawy mieszkańców, z daleka od wielkiej polityki i zakulisowych swarów. Łączy nas miłość do naszego miasta i chęć pomocy drugiemu człowiekowi.

Założyliśmy komitet wyborczy wyborców Nowy Ratusz i startujemy w wyborach samorządowych 7. kwietnia do Rady Miasta.

 • Chcemy aby miasto było miastem – ogrodem. Zwrócimy szczególną uwagę na tereny zielone, na miejsca wypoczynku mieszkańców. Będziemy dbać o drzewa, rośliny i zwierzęta mieszkające z nami w Naszym Mieście. Miastem, w którym każdy znajdzie dla siebie przestrzeń od rodziców małych dzieci, młodzież, pracujących oraz seniorów. Miasto pełne wydarzeń kulturalnych na każdą kieszeń.
   
 • Chcemy uporządkować projektowanie miasta, wedle zasad nakierowanych na potrzeby mieszkańców dzielnic, z uwzględnieniem powstania infrastruktury dostępnych żłobków i przedszkoli, małych sklepów, parków. Wedle zasady, że każdy mieszkańcem będzie miał 5 minut do przystanku autobusowego, który w ciągu 10 minut zawiezie go do centrum miasta. Chcemy wyzwolić starówkę z klinczu parkingowego wykluczającego serce miasta z życia gospodarczego i mieszkaniowego. Zbudujemy parkingi tak aby każdy mógł zrobić zakupy na ulicy Zwycięstwa a mieszkańcy mogli bezpiecznie zaparkować swoje samochody. Będziemy dbać aby ścieżki rowerowe miały charakter komunikacji pomiędzy dzielnicami. Wyznaczymy na powstanie nowych parków miejskich na terenie dzielnic i w okolicach krańcowych przystanków autobusowych. Nie przywrócimy zdewastowanych Wilczych Dołów ale zrobimy wszystko aby było miejsce wypoczynku,  a nie „zlewnią dla biznesu”.
   
 • Chcemy uczestnictwa  Rad Dzielnic w zarządzaniu miastem. Chcemy zwiększyć kompetencje rad dzielnic – wzorem innych miast zbliżyć samorząd do mieszkańców. Konsultacje z mieszkańcami powinny uwzględniać potrzeby całej społeczności Gliwic szczególnie tych, których najbardziej dotyczą zmiany. Chcemy aby mieszkańcy otrzymali wsparcie dla swoich codziennych spraw na terenie dzielnic. Chcemy uporządkować Budżet Obywatelski tak abyśmy mieli przekonanie, że jest prawdziwe obywatelski i odpowiadający realnym potrzebom.

Zazielenimy Gliwice.

 1. Zrewitalizujemy ośrodek w Czechowicach.
 2. Zakupimy przesadzarkę do dużych drzew.
 3. Utworzymy skwer na placu Krakowskim.
 4. Zbudujemy dwa nowe parki z toaletami.

Inwestycje i zdrowie.

 1. Zbudujemy nowy szpital.
 2. Zadbamy o badania profilaktyczne młodzieży.
 3. Poprzez promocję zdrowia poprawimy dostępność opieki zdrowotnej.

Komunikacja.

 1. Zbudujemy ekrany akustyczne na DK 88 i obwodnicy.
 2. Poprawimy komunikację autobusów: 5 min do przystanku.
 3. Uruchomimy połączenie kolejowe pomiędzy Łabędami i Sośnicą.

Bezpieczeństwo i wygoda.

 1. Oświetlimy przejścia dla pieszych.
 2. Zbudujemy parkingi na osiedlach i w śródmieściu.
 3. Zbudujemy zadaszone parkingi dla rowerów i skuterów na każdym osiedlu.

Kultura i oświata.

 1. Rozwiniemy działalność żłobków i przedszkoli.
 2. Wznowimy wydawnictwo „Gliwicki Informator Kulturalny”.
 3. Odbudujemy spalony teatr.
 4. Zaproponujemy stałą współpracę Rad Dzielnic z seniorami.